Segulah säljer Previa till Tryg i Danmark

21 september, 2007

Segulah säljer Previa till Tryg i Danmark

Segulah II, L.P. har ingått ett avtal om att sälja AB Previa, Sveriges ledande företag inom företagshälsovård till Tryg i Danmark smba. Tryg i Danmark investerar i företag inom hälsa, friskvård och säkerhet och är huvudägare i försäkringsbolaget TrygVesta och i träningsföretaget SATS.

Previa är Sveriges ledande företag inom företagshälsovård. Genom ett komplett utbud av tjänster inom företagshälsovård erbjuder Previa ökad hälsa, ökat välmående och ledarskap bland sina kunders anställda. Målsättningen är att hjälpa kunderna att bli effektivare och lönsammare genom minskad sjukfrånvaro samt att öka arbetsgivarens attraktionskraft.

Previas omsättning 2006 uppgick till 803 Mkr, med en EBITDA om 53 Mkr. Previa är en rikstäckande aktör i branschen med ett hundratal egna enheter på ett 70-tal orter i Sverige med en marknadsandel om cirka 23 procent. Previa har cirka 6 000 kunder med omkring 750 000 kundanställda. Segulah förvärvade 100 procent av Previa från Capio AB under 2004.

”Med Segulah som ägare har vi haft möjlighet att utveckla vår verksamhet. Ägarna har varit ett stort stöd och samarbetet har fungerat väl” säger Hans Persson, VD i Previa. ”Tryg i Danmark är en långsiktig investerare som har ett stort intresse för hälso- och träningsbranschen. Previas ledning ser fram emot ett samarbete i syfte att ytterligare stärka Previas position som den ledande aktören inom svensk företagshälsovård”.

Affärens genomförande är villkorat av godkännande från konkurrensmyndigheterna i Sverige.

Carnegie och Advokatfirman Cederquist har varit finansiell respektive legal rådgivare åt Segulah II, L.P.

För ytterligare information, kontakta:

Gabriel Urwitz, Partner, AB Segulah
Telefon: +46 8 442 89 50
Mobil: +46 70 590 89 00
Email: urwitz@segulah.se

Nyhetsarkiv

2023

2022

2021

2020

2019

2018

Tidigare